סגנונות בניה

סגנונות בניה – פוקוס על בניה כפרית

לאורך ההיסטוריה ובכל רחבי העולם, סגנונות בנייה שונים נולדו, הושפעו והשתנו כתוצאה ממגוון רחב של נסיבות ותנאים:

 • תנאים גיאוגרפיים ואקלימיים –
  לדוגמא, בנייה על הר בהשוואה לבנייה על מישור או על שפת הים, או בנייה באזורים קרים וגשומים לעומת בנייה באזורים חמים ויבשים.
  תנאי מזג האוויר ותוואי השטח הכתיבו מאפיינים שונים של סגנון הבנייה כמו, גג משופע או שטוח, מפתחים גדולים ורחבים או קטנים וצרים, בנייה לגובה לעומת בנייה שטוחה, וכד'.
 • חומרי גלם טבעיים מקומיים, נפוצים וזמינים –
  מטבעם, חומרים אלה זולים יותר וקלים יותר להשגה ובמקביל, ההסתמכות עליהם הכתיבה וחידדה את מיומנויות השימוש בהם. למשל, שימוש בעץ לבניית בקתות באזורים מיוערים, אשר חידד ושיפר את מיומנותם של הבנאים המקומיים בעיבוד עצים לבנייה ובטכניקות בנייה מותאמות, בהשוואה לסתתים ובנאים שהתמחו בעבודה ובנייה באבנים מסוגים שונים, בהתאם לאזור בו נפוץ סוג כזה או אחר.
 • מסעות כיבוש אימפריאליים שהחדירו סגנונות בנייה זרים לאזור הכיבוש –
  למשל, בנייה ספרדית שניתן למצוא ברחבי אמריקה הלטינית, בנייה קולוניאלית בריטית באזורים שונים בארה"ב ובאיים הקאריביים, ועוד.
 • הלך רוח כללי, השפעות מדיניות, תפיסות תרבותיות וצרכים פונקציונליים אופייניים לתקופה –
  דוגמא בולטת היא סגנון הבאוהאוס, שנולד בגרמניה בתקופה שבין שתי מלחמות העולם וידוע בקוויו הנקיים והישרים, בפשטותו ובמראהו המודרני והפונקציונלי.
 • התפתחות טכנולוגית –
  הטכנולוגיה והתיעוש השפיעו בצורות רבות במקביל. הם אפשרו ייצור מהיר ובקנה מידה גדול של חומרי בניין שונים לצד עיבוד תעשייתי יעיל יותר של חומרים מן הטבע, הקלו על ייצור מלאכותי של פתרונות לצרכי מגורים ועסקים שונים, מעבר למה שאפשרו חומרי הגלם הטבעיים וגם על ייבוא של חומרים לא מקומיים. לצד כל אלה, הם הקלו על מסות הולכות וגדלות של אנשים לטייל ולנדוד ברחבי העולם, להתוודע לסגנונות בנייה זרים ולאמץ אותם בחלקם או בשלמותם – בארצות המוצא שלהם.

 

מאפייני הבנייה הכפרית

"בנייה כפרית" היא כותרת רחבה מאד שניתן למצוא תחתה סגנונות שונים למדי זה מזה. הבנייה הכפרית האמריקאית שונה מזו המקסיקנית, הטוסקנית, המרוקאית, היוונית או מהבנייה הקיבוצית הישראלית למשל.

הגורמים שפורטו קודם וגורמים נוספים, הם שאחראיים להבדלים הללו.

יחד עם זאת, ישנם שלושה מאפיינים מרכזיים שחוזרים על עצמם בבנייה כפרית בכל רחבי העולם:

 • חיבור חזק אל הטבע ואל החוץ –
  בנייה נמוכה של בתי קרקע, לרוב – חד, או דו קומתיים, דלתות רחבות, חלונות גדולים ומרובים, הקצאת שטח נכבד לאזורי מחייה ואירוח חיצוניים כגון מרפסות מקורות רחבות ידיים – כל אלה מכניסים את הנוף אל הבית ומקלים על המעבר בין פנים לחוץ גם בפן הוויזואלי וגם בפן הפיסי.
  הקרבה לקרקע גם מכניסה הביתה ריחות אדמה וגשם וניחוחות של פרחים, שיחים ריחניים ועשבי תיבול, צלילי רוח, זמזום חרקים וציוצי ציפורים.
 • שימוש בחומרים טבעיים –
  הרבה עץ, אבן וברזל ובימינו, גם תחליפים סינטטיים המחקים את המראה הטבעי. המרקמים והגימורים הם לפעמים גסים וגולמיים יותר בהשוואה לבנייה האורבנית המהוקצעת, והדבר בא לידי ביטוי גם בחומרי הבנייה ובתכנון האדריכלי וגם בעיצוב הפנים.
 • חללים גדולים ומרווחים –
  אמנם עניין של תקציב כמובן, אך באופן כללי, הבנייה הכפרית שמאופיינת ביותר בתים פרטיים ופחות בבניינים משותפים, היא נדיבה יותר מבחינת שטח המחייה.

 

ענת האוזר – מומחית בתכנון ועיצוב בתים, חנויות ועסקים בצפון הארץ

שמי ענת האוזר ואני אדריכלית ומעצבת פנים, בוגרת המרכז האקדמי לעיצוב ויצ"ו חיפה ובעלת למעלה משני עשורים של ניסיון בעיצוב ובתכנון מגוון רחב של מבנים בסדרי גודל שונים ולמטרות שונות: מגורים, בתי עסק וחנויות, בתי יוקרה, משרדים, צימרים ועוד.

ניסיוני העשיר מאפשר לי למצוא פתרונות ומענים יצירתיים ואני מבססת את התכנון והעיצוב על עבודת מחקר מקדימה ומעמיקה של צרכי הלקוח, משאלותיו, העדפותיו, חלומותיו, סגנונו האישי והרגלי השגרה שלו, ועל שימת לב דקדקנית לפרטים.

עיקר פעילותי הוא באזור הגליל המערבי, אך תכננתי פרויקטים רבים בכל צפון הארץ והבנייה הכפרית והפרטית מהווה חלק נכבד מתוכם ומגובה בעשרות לקוחות מרוצים.

חלק מתחומי ההתמחות שלי הוא בנייה ירוקה, אשר הולכת ותופסת מקום של כבוד בשוק הבנייה בכלל ובתחום הבתים הפרטיים במיוחד.

אם אתם מחפשים אחר אדריכל שהוא גם מעצב, שיוכל לבנות תכנית שלמה ומקיפה לביתכם, אני מזמינה אתכם ליצור קשר:

בטלפון 050-334-3553 | בדוא״ל  hauzeranat@gmail.com | בעמוד "צור קשר" כאן באתר