בנייה ירוקה

קצת על בנייה ירוקה…

מטרתה של הבנייה הירוקה היא צמצום ההשלכות הסביבתיות הפוגעניות של מבנים. היא עוסקת בהיבטי הסביבה של המבנה הבודד, החצר, השטח הבין בינייני, הרחוב והשכונה. אחד האספקטים החשובים בתכנון הבית, הוא לספק לדיירים נוחות תרמית מאמצעים טבעיים פסיביים, ושימוש מינימלי באמצעים מכניים. המשקל המכריע שיש למשק הבנייה בצריכת אנרגיה וביקוש לחשמל, הופך אותו לאחד הגורמים המשפיעים על תהליך ההתחממות הגלובלית.

על מנת ליצור בית ירוק, יש להציב אותו כשחזיתו העיקרית פונה דרומה, לקליטת קרינת שמש מרבית בחורף וצמצום הקרינה בקיץ (בשל זוית השמש הגבוהה בקיץ, קל להצל על החזית הדרומית). צמצום החזיתות המערבית והמזרחית, מפחית את הקרינה על הבית. לחלונות יש חשיבות רבה לתנועת אוויר טבעית ולתחושת הנוחות במבנה. כמו כן, ככל שמעטפת הבניין תהיה מבודדת יותר ובעלת מסה גדולה יותר, תישמר בו טמפרטורה יציבה. גג הבית מהווה חזית חמישית משמעותית החשופה לשמש כל שעות היום, ולכן יש חשיבות רבה לבידודו.

 

בכדי להשלים את התכנון הירוק, מומלץ להשתמש בחומרי בנייה מקומיים שייצורם דורש מעט אנרגיה, וכן חומרים הניתנים למחזור או כוללים מרכיבים ממוחזרים, ובעלי תוחלת חיים ארוכה שעלות תחזוקתם נמוכה.

בעקבות הכשרתי בבנייה ירוקה, בעת תכנון הבית נוכל לא רק להקטין את הפגיעה הסביבתית, אלא גם לחסוך בעלויות צריכה ותחזוקה עתידיות, וכל זאת תוך שמירה על נוחות מירבית בעבור הדיירים.

למידע נוסף על בנייה ירוקה ניתן לעיין במדריך המקוצר של המשרד להגנת הסביבה.